تبلیغات
سایت تخصصی اموزش مداحی - گام اول مداحی
 
سایت تخصصی اموزش مداحی
الهم ارزقنا شهادت فی سبلیک
درباره وبلاگ


سلام علیکم خوش امدید
ان شاء الله سایت را کامل میکنیم

مدیر وبلاگ : احسان اظهری
نویسندگان
شنبه 26 فروردین 1391
گام اول مداحی

بعد از این توصیفات باید عرض کنیم که شروع این کار احتیاج به جرات و اعتماد به نفس زیادی دارد . در بدو امر امکان دارد شخص روی خواندن و یا شاید حتی حرف زدن در جمع را نداشته باشد. پس باید ابتدا با تکیه بر اعتماد به نفس در جمع ، حاضر شود و با کنار گذاشتن ترس به خود جرات اظهار در جمع بدهد . چه آنکه کم رویی و خجالت کشیدن حتی برای غیر خواننده هم مشکل ساز بوده و باعث و بانی خیلی از خفقان زدگی ها ، واپس زدگی ها و گوشه گیری ها می شود و به نظر انجام هر کاری فصلی دارد و در یک مقطع خاصی از عمر انسان باید انجام شود که اگر فصل آن بگذرد ، انجام آن بسی صعب تر و مشکل تر خواهد شد . فصل این گونه فعالیت ها نیز دوران نوجوانی و قبل از اینکه شخصی به طور مستقل جذب جامعه شود ، می باشد.
به هر حال تا وقتی که شخص این روحیه را پیدا نکند و نتواند تفکر و اندیشه خود را در جمع به نمایش بگذارد ، صدای خود را نیز نخواهد توانست . در این کار به هر دوی این توانایی ها احتیاج است . چون ما بر این باوریم که یک مداح باید در درجه اول بتواند خوب سخن بگوید و افکار خود را همراه با خواندن در مجلس و صحبت کردن بجا ، پیاده کند .
بنابراین باید با برنامه ریزی و کار حساب شده ، ترس و اضطراب را از خود دور نماید که راه های مختلفی برای مبتدی دارد . شخص مبتدی که هنوز جرات خواندن را ندارد می تواند از کار های کوچکتری ( از نظر خوانندگی ) مدد گیرد مثل اذان گفتن در مسجد وقتی که هنوز خیلی شلوغ نشده است ، یا گفتن تکبیره الاحرام نماز ، یا گفتن جلسه برای گرفتن ذکر صلوات از جمع ، یا حتی صحبت کردن و خواندن در اتاق خالی با این تصور که در جمع صحبت می کند و یا خواندن زیارت عاشورا برای خود یا برای یک نفر و ...
اما اگر شخصی صدای نسبتا خوبی دارد ، یا حداقل به نظر خودش صدای قابل تحملی دارد و فقط می خواهد روی خواندن در مجلس پیدا کند ، می تواند در برنامه های هیئت های کوچک شرکت نماید و یک گوشه از کار را عهده دار شود . اما باید به خاطر داشت که بلند پروازی خوب است ولی نباید در آن افراط شود ، طوری که خدای نکرده وهن به مجلس اهل بیت علیهم السلام گردد. اگکر شخص مطمئن است که می تواند از عهده آن بر آید ، آن را تقبل نماید و الا باید بر گردد به پلسه قبلی و در فرصتی مناسب تر و با آمادگی بیشتر به نقش آفرینی در جمع بپردازد . چرا که تمرینات شخصی یک نفر ، نباید شانیت مجلس اهل بیت علیهم السلام را پایین آورد ، بلکه هر گاه بعد از مدتی تمرین کردن ، واقعا توان اجرای یک برنامه کوتاه پنج دقیقه ای در حاشیه را در خود دید آنگاه مبادرت به آن ورزد. به دلیل اینکه این کار های صرفا برای ریختن ترس طرف می باشد که بنا به فرموده حضرت امیر المومنین (ع) اگر از چیزی ترسیدید خود را در آن بیافکنید زیرا آسیبی که از فرار کردن از ان به شما می رسد بیشتر از خود آن است .
البته هنوز هم برای یک مبتدی که به حالت نسبتا خوبی از نظر اعتماد به نفس و جرات خواندن رسیده است ، خواندن در مجلس توصیه نمی شود . باید توجه داشت که این مراحل باید به تدریج و پله پله طی شوند و هر کاری را که در وقت خودش انجام دهد و برای اینکه مبتدی یک برنامه کوتاه اجرا کند ، اولا باید زیر نظر یک استاد با تجربه کار کنید تا مدت و زمان اجرای برنامه اش را به او گوشزد نماید ثانیا به اندازه کافی همان برنامه کوتاه را تمرین کرده و به خوبی مسلط باشد. باید حداقل شش ماه تا یک سال ، زیارت عاشورا یا دعای توسل در یک جمع کوچک مثل مسجد محل خوانده باشد تا بتواند در هیئت بخواند.

برگرفته از کتاب اصول مداحی

گرد اورنده:سایت اموزش مداحی

***کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد***
 نوع مطلب : شروع مداحی، کل مطالب اموزشات، 
برچسب ها :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :